Stowarzyszenie

Kilka słów o nas…

Stowarzyszenie Cygnus tworzy grupa przyjaciół, pasjonatów muzyki rockowej. Obecnie ich głównym celem jest zaprezentowanie unikatowych zbiorów kolekcjonowanych przez lata przez członków stowarzyszenia w placówce muzealnej w Gdańsku. To właśnie w mieście nad Motławą w 1959 roku odbył się pierwszy koncert Rock&Rollowy. Fascynacja nowym brzmieniem, niczym wiatr z nad Morza rozprzestrzeniła się na cały kraj. Trójmiasto jest kolebką polskiego rock&rolla, tu swoje pierwsze kroki stawiało wielu wykonawców i do dnia dzisiejszego “trójmiasto rockiem stoi”. Muzyka rock&rollowa przez lata ewoluowała, w Polsce, w czasach PRL’u funkcjonowała legalnie pod nazwą big-beat, podobnie jak na całym świecie powstały różne odłamy, zmieniały się gusta odbiorców jak i dzieła naszych artystów. Muzeum Korzenie Rocka ma być swoistą podróżą w czasie, w którą chcemy zabrać uczestników w rytmie rocka.

Prezes: Michał Szulta
Wiceprezes: Łukasz Laudański

Komisja Rewizyjna: Joanna Mazur

Członkowie Stowarzyszenia: Marcin Skwiercz, Wojciech Korzeniewski, Olaf Figurski, Daniel Wolak

 

Historia Stowarzyszenia

Stowarzyszenie zostało powołane na jesieni 2016 roku pod nazwą Klub Sportowy Cygnus Przywidz. Właśnie w Przywidzu grupa znajomych, późniejszych założycieli stowarzyszenia stworzyła i współorganizowała Rockblu Przywidz Festiwal przez pięć kolejnych edycji. Wraz z otwarciem obiektu Arena Przywidz powołano do życia Stowarzyszenie i od stycznia 2017 roku Klub uruchomił profesjonalną Akademię piłkarską, w której trenowało ponad 100 dzieci. Stowarzyszenie przez blisko 3 lata prowadziło zajęcia dla dzieci i rodziców przeplatając treningi piłkarskie spotkaniami z dietetykiem, psychologiem czy specialistą ds. uzależnień cyfrowych. Klub również czynnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy. Przy współpracy z GOK zorganizował szereg wydarzeń jak chociażby Dzień Dziecka, Niepodległości czy finały WOŚP.

Klub organizował uznany w środowisku siatkarskim – Puchar Mikstów dla Amatorów w siatkówce-CYGNUS CUP, który miał charakter cykliczny i odbywał się cztery razy w roku. Profesjonalnie zorganizowany turniej z każdą edycja przyciągał zawodników i zawodniczki z całego kraju! W ramach swojej działalności Klub organizował inne wydarzenia sportowe np. turnieje piłkarskie, obozy sportowe, półkolonie, turnieje gier wideo. Współpracował z podmiotami z terenu gminy i Trójmiasta.

W 2019 Klub zawiesił działalność Akademii w Przywidzu, a w maju 2020 roku Walne Zgromadzenie członków podjęło decyzję o zmianie nazwy na Stowarzyszenie Cygnus i zmianie siedziby na Gdańsk, w związku z podjęciem próby otwarcia muzeum Korzenie Rocka.

Historia trwa i rock&roll nam w duszach gra…

Sprawozdania i uchwały